Wybraliśmy się w teren. Pretekstem było poszukiwanie keszy*, a faktycznym celem pobyt i ruch (przynajmniej szczątkowy) na świeżym powietrzu. Na pierwszy rzut poszedł kesz leśny w Uroczysku Batylowa w Pleśnej. Od parkingu odległy był ponad 500 metrów. Ela z Klarą dreptały na poczatku lasu, a ja z Zofią poszliśmy w głąb uroczyska wzdłuż Paleśnianki. Paryja mocna, co widać na poniższym filmie.
Potem podjechaliśmy do Łowczówka i Łowczowa na dwa cmentarze z I wojny
cmentarz nr 172 w Łowczówku
przerwa na drugie śniadanie
panorama z Łowczowa na dolinę Białej
cmentarz nr 170 w Łowczowie
drzewo w którym ukryto kesza w Uroczysku
Nie była to nasza pierwsza wycieczka z pretekstem poszukiwania skrytek.
26 kwietnia wybraliśmy się do Dąbrówki Szczepanowskiej i Janowic.
W Dąbrówce odszukaliśmy przy cmentarzu nr 193 kesza typu multi (czyli aby znaleźć skrytkę to najpierw należy rozwiązać rebusa wyszukując w terenie podpowiedzi)
odrestaurowany fragment okopów
Potem jeszcze przechaszczyliśmy z Zośką dziki las w uroczysku Janowice. Rosną tam sporych rozmiarów bluszcze**.
Gdyby nie ta zabawa w geocaching, pewnie nigdy byśmy tam nie trafili. Czasem warto zabawić się niczym dziecko.
tablica informacyjna na tle symbolu tego miejsca (Bluszcz)
**Bluszcz pospolity (Hedera helix L.) – gatunek wiecznie zielonego pnącza należący do rodziny araliowatych (Araliaceae). Gatunek typowy dla rodzaju bluszcz (Hedera). Jest jedynym przedstawicielem rodziny araliowatych we florze Polski i jedynym w niej pnączem o liściach zimotrwałych. Występuje w lasach całej Polski. Poza naturalnym zasięgiem obejmującym Europę i Azję Mniejszą jest gatunkiem inwazyjnym. Bluszcz pospolity uprawiany jest jako roślina doniczkowa, okrywowa, parkowa. W uprawie jest niewymagający, a jego walory podnosi wielość odmian uprawnych o różnorodnych kształtach i barwach liści, sposobach wzrostu i wymaganiach. Jest rośliną miododajną, leczniczą i kosmetyczną. W tradycjach wielu narodów od dawna obecny jako roślina symboliczna, zwłaszcza jako symbol wierności i trwałości życia. W starożytności odgrywał ważną rolę w kultach szeregu bóstw egipskich, greckich i rzymskich /Wikipedia/
Fajna wycieczka
OdpowiedzUsuńKuba pyta co znaleźliście w keszu?
OdpowiedzUsuńw zasadzie nic. W jednym były fanty na wymianę, ale nieatrakcyjne. Zawsze jest logbook na wpisy znalazców.
UsuńA jako fanty co można znaleźć? I czy trzeba coś mieć przy sobie, co włożycie, jeśli zabierzecie znalezione fanty?
OdpowiedzUsuńFantem może być cokolwiek, najczęściej są to zabawki z jajka niespodzianki. Jak się zabierze fanta należy w jego miejsce włożyć jakigoś innego. Są też tzw "przedmioty podróżne", czyli fanty z identyfikatorem za pomocą któego śledzi się drogę przedmiotu i ewentualny cel założyciela. Dawno już takiego przedmiotu podróżnego nie znaleźliśmy. Są też geocoins, najczęściej drewniane "monety" które ktoś pozostawia w skrytce dla np pierwszego znalazcy, lub z jakiegoś innego powodu.
Usuń