Wczoraj wybraliśmy się na górską wycieczkę. "Górską" to może określenie nazbyt na wyrost, ale od czegoś trzeba przecież zacząć.
SKIEŁEK
W ubiegłym roku, konkretnie w kwietniu 2023 otwarto kolejną wieżę widokową w Beskidzie Wyspowym. Skiełek to niezbyt wysoki szczyt, liczy zaledwie 755 m npm, ale posiada bardzo korzystne widokowo położenie. Rozległość panoramiczna jest obszerna, widać stamtąd nawet nasz Wał, oraz oczywiście na przeciwległym biegunie Tatry. Przez szczyt przebiega zielony szlak długodystansowy Gruszowiec-Węglówka dł. 102 km, którego przebieg jest dosyć ogólnie mówiąc "wężykowaty".
Nie mam pojęcia czy szlak ten był przed budową wieży atrakcyjny, bo sam szczyt Skiełka jest zalesiony i nie ma tam jakichś widokowych polan. Podejrzewam że szlak wykorzystywany był raczej sporadycznie. Postawienie wieży rozreklamowało ten region Beskidu Wyspowego, a moim skromnym zdaniem wschodnia część tego beskidzkiego pasma jest przepiękna i wciąż mało znana.
Nie mieliśmy ambitnego planu. Po prostu chcieliśmy wejść na szczyt najkrótszą drogą i zobaczyć panoramę . W tym celu należy dojechać do wsi Łukowica i stamtąd wąską i niezwykle stromą drogą (nachylenie 12%) podjechać na stosowny parking. Można ambitniej, zatrzymać się w Łukowicy na kościelnym parkingu i wspiąć się tą drogą, gdyż nią właśnie biegnie ten zielony szlak. A droga jest na tyle stroma, że na "dwójce" momentami samochód nie chciał jechać.
po lewej Modyń, w głębi Mogielica |
góra o osobliwej, ale trafnej nazwie Łyżka |
Koziarz |
Z parkingu już leśną drogą idzie się około 820 metrów pod samą wieżę. Są tam ławki, stoły, stalowy krzyż. Platforma widokowa wznosi się 23 metry nad poziomem terenu i jest drugą tego typu konstrukcją w Beskidzie Wyspowym. Miejsce pierwsza zajmuje wieża na Szpilówce o wysokości 30 metrów.
Niestety widoczność nie pozwoliła odkryć nam pełni możliwości panoramicznych tego miejsca.
LEŚNE MOLO
W Starym Sączu na stokach Miejskiej Góry pod koniec 2021 roku oddano do użytku Leśne Molo i ścieżkę edukacyjną. Miejska Góra, jak sama nazwa wskazuje leży w mieście. Liczy sobie 421 m npm. Stanowi naturalną bazę spacerową dla mieszkańców Starego Sącza, co ma swoje odzwierciedlenie w licznych dróżkach i ścieżkach spacerowych. Oprócz leśnego mola zakończonego efektowną platformą widokową wyznaczono tam ciekawą ścieżkę przyrodniczą. Stacje tej ścieżki mieszczą się w przeźroczystych, szklanych kulach. Motywem edukacyjnym jest rozwój Kumaka górskiego. Od skrzeku poprzez kolejne stadia kijanki aż do formy dorosłej. Niestety większość eksponatów była z jakiegoś powodu zdemontowana, lub... zniszczona.
Samochód trzeba zostawić na parkingu przy ulicy Królowej Jadwigi przy potoku Moszczeniczanka. Stamtąd znowu dosyć stromą drogą wdrapujemy się na Miejską Górę i za drogowskazami idzimy do początku Leśnego Molo. Ludzio dosyć sporo. Schodząc weszliśmy jeszcze na inną platformę widokową, niżej położoną, na skraju lasu dającą ładny, przekrojowy widok na Stary i Nowy Sącz.
przystanek edukacyjny |
widak z plaftormy na Stary Sącz |
wiszący most w ciągu Leśnego Molo |
dolna platforma widokowa na Stary Sącz i w głębi Nowy Sącz |
FILM:
Dzieks za Drogowskaz, zbłądzę Tam z pewnością.
OdpowiedzUsuń