niedziela, 1 października 2017

Karpacka Troja

Jak mało wiemy o ciekawych miejscach w najbliższej okolicy. Bo przecież godzina jazdy, to przecież właśnie ta najbliższa. Na zachód od Jasła, w miejscowości Trzcinica znajduje się skansen archeologiczny "Karpacka Troja". Jest to ponoć największe stanowisko archeologiczne w Polsce, a może w tej części Europy.  Odkryto tam osadę z okresu 2100 l.p.Ch., która przechodziła burzliwe fazy wzlotów i upadków, by upaść ostatecznie w XI w.  Skansen otwarto dla zwiedzających w 2011, po dwunastu latach budowy (tuż przed planowanym otwarciem w lipcu 2010 został zalany przez wezbranie Ropy i musiano go ponownie odbudować). Całość tworzy bardzo pouczający kompleks z ekspozycją wykopalisk, odtworzeniem zabudowy i filmem ukazującym historię i tło historyczne, oraz wysoką wieżą widokową.

Wycieczkę rozpoczynamy od wizyty w drewnianym kościele pw. św. Doroty w Trzcinicy. Ale niestety świątynia jest zamknięta.

trasa wycieczki: nieco ponad 8 km




trasa biegnie asfaltową drogą pośród pięknych panoram na Beskid Niski i Pogórza. Na mapie mam zaznaczony jakiś szlak spacerowy koloru czerwonego, ale w rzeczywistości niczego takiego nie stwierdzam. Jedynie trasy nordic walking, które nie bardzo pokrywają się z tym na mapie.






Krajobraz typowo wiejski, Raz po raz mijają nas traktory.




W końcu widzimy kominy Jasła



Skręcamy w boczną drogę i pośród wybitnie klimatycznych domów dochodzimy do Skansenu.





Zwiedzanie rozpoczynamy od... wizyty w restauracji na kawie. A potem zwiedzamy ekspozycje i oglądamy film. Dopiero tak przygotowani idziemy w plener.

 wioska słowiańska IX-X w n.e.


wioska ludu kultury Otomani-Fűzesabony (1650-1350 p.n.Ch.)
 



rekonstrukcja muru obronnego tzw przekładkowego (przekładaniec drewniano-glinowy)


 widok z częstokołu na Jasło

 chaty słowiańskie, mur obronny i wieża widokowa- autentyk pocz. XXI w





Na zakończenie zwiedzania wchodzimy po 225 schodach na wieżę widokową



Liwocz, na którym byliśmy 2 tygodnie temu 







Aktualny widok z wieży można obejrzeć TU


Na zakończenie zwiedzania zjedliśmy obiad w tej samej restauracji. Powrót nieco inną drogą zakończył wycieczkę na placu zabaw w Trzcinicy.




TU wizualizacja wycieczki





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz