środa, 3 maja 2023

Objazdowa wycieczka samochodowa po Pogórzu Dynowskim i Strzyżowskim

Wczoraj zrobiliśmy sobie objazdową wycieczkę samochodową  po Pogórzu Dynowskim i  Strzyżowskim. Zrobiliśmy tak z uwagi na to, że dzień wcześniej byliśmy na pieszo w górach i to nie pozostało bez śladu w naszych mięśniach- zwłaszcza u dziewczyn. Ponieważ z Zośką zdobywamy odznakę Łowcy  Wież Widokowych i obecnie w grupie Karpaty zdobywamy już najwyższy stopień platynowy, aby go uzyskać musimy zaliczyć 15 kolejnych wież. W naszej okolicy powstały co prawda nowe (np. na Szkiełku koło Łącka), ale i tak jest ich za mało, więc musimy sięgać po te coraz odleglejsze. Już na 2022 miałem w planie tę objazdówkę, która zebrała by pięć kolejnych wież w okolicy Dynowa i Strzyżowa. Dynów i Strzyżów to miejscowości od nazw których wzięły swoje nazwy dwa regiony na Pogórzu Karpackim, a więc Pogórze Dynowskie i Pogórze Strzyżowskie. Oba leżą na Podkarpaciu, to pierwsze na południe od Rzeszowa, to drugie na południe od Dębicy. Ponieważ prognoza pogody ostrzegała wszystkich chętnych na wyjazdu o nadciągających na 2 maja deszczu, więc postanowiliśmy zrobić tę wycieczkę właśnie teraz.

 

1.       1. Wieża widokowa we wsi  Malawa, 113 kilometr

 Na wschód od Rzeszowa leży wieś Malawa. Za wsią na wzgórzu Maria Magdalena 393 m npm wybudowano mały ośrodek rekreacyjny dla mieszkańców z wieżą widokową. Obok znajduje się kościół filialny p.w. św. Marii Magdaleny. Pierwsze wzmianki o istnieniu w tym miejscu kościoła pochodzą z roku 1625. Obecna świątynia została wzniesiona w 1712 roku. Niestety podczas naszej obecności zamknięta była „na głucho”, a szkoda!

 




      2. Dynów- stacja Przeworskiej Kolei Wąskotorowej, 143 kilometr

 Pod koniec XIX wieku wybudowano kolej wąskotorową z Przeworska do Dynowa gł. w celu transportu buraków cukrowych dla przeworskiej cukrowni. Szlak kolejowy wiedzie doliną rzeki Mleczki pośród wzgórz Pogórza Dynowskiego. Prowadzi przez 602 metrowy tunel w m. Szklary. Kursuje w sezonie letnim jako atrakcja turystyczna p.n „Pogórzanin”

 




3.      3. Dynów- Kaniowiec, 144 kilometr

 Na szczycie wzniesienia Kaniowiec (347 m npm) postawiono wieżę widokową. Jak ukazują zdjęcia z przed kilku lat teren wokół był zagospodarowany a widok znacznie rozleglejszy niż obecnie. Dziś to miejsce raczej wygląda na zapomniane przez włodarzy Dynowa. Widoki ograniczają młodniki, które rozrastają się wkoło wieży

 


 

4.       4. Dynów- rynek, 146 kilometr

 Do Dynowa musieliśmy wpaść na lody i kawę. Zdecydowanie dobrze trafiliśmy. Lodziarnia w rynku „Lodowa Pokusa” zdecydowanie zgodnie z jej nazwą przoduje w produkcji dobrych lodów nad produkcją dobrej kawy. Dynów to prastara Piastowska miejscowość o prawach miejskich z XV wieku. Liczne zabytki w tym kościół p.w. Św. Wawrzyńca z 1462 roku, przebudowany w 1604 na murowany z zachowaniem pierwotnej bryły.





5.       5. Platforma obserwacyjna w rezerwacie Mójka, 162 kilometr

 Kolejną wieżą będącą w wykazie wież i punktów widokowych do zdobycia odznaki jest platforma widokowa na łąkę potoku Piątkowa w rezerwacie Mójka w powiecie błażowskim. Rezerwat florystyczny. My przeszliśmy jego 1/3 wzdłuż potoku z lasem grądowym i rozlewiskami. Platforma spokojnie może służyć obserwacji przyrody, ale na pewno nie w majowy weekend i to w godzinach popołudniowych.

 


6.       6. Plac zabaw i platforma widokowa w Błażowej, 166 kilometr

 Tego miejsca nie ma w wykazie, ale jadąc wpadł nam w oko i przejechawszy to miejsce zawróciliśmy. Uwagę naszą przykuł plac zabaw i duża wiata, a ponieważ był czas obiadu, zatrzymaliśmy sięi zjedli obiad z termosów. Widoki dosyć takie sobie, ale tylko 180o.

 


     7. Wieża widokowa w Różance, 216 kilometr

 Obok wieży stoi młyn wiatrowy zbudowany przez Wojciech Szaro w 1947 roku. Nie zwiedzaliśmy go, bo… było późno i wszystkie dziewczyny chciały już być w domu, owinąć się kocykiem i dać sobie spokój. Ja z kolei nieco przegapiłem- tak to trzeba ująć. Widok ładny, ale nie powala.

 





I to był ostatni punkt naszej wyprawy o Pogórzu Karpackim w jego wschodniej odslonie.


3 komentarze:

  1. Super wycieczka. A jak potwierdza się obecność na wieży - zdjęcie? Macie ładną pogodę, a u nas 3 maja okropnie padało i było zimno.

    OdpowiedzUsuń
  2. 3 maja to data publikacji relacja, my byliśmy 2 maja

    OdpowiedzUsuń
  3. potwierdzenie różnorodne: zdjęcie, gpx, w zasadzie zgodnie z regulaminem wystarczy obecność w pobliżu

    OdpowiedzUsuń