środa, 26 czerwca 2019
wtorek, 18 czerwca 2019
Wycieczki na wieże widokowe- podsumowanie
Od sezonu turystycznego 2017 uprawiamy RZWW, czyli Rodzinne Zwiedzanie Wież Widokowych. Siłą rzeczy ograniczamy się do Ziemi Tarnowskiej i Sądeckiej. W zasadzie, to zasób wież się wyczerpał, będziemy więc czekać na wybudowanie nowych. No, są jeszcze trzy wieże nie odwiedzone przez nas: Radziejowa (w remoncie), na Buczniku nad Piwniczną (blisko Eljaszówki, gdzie byliśmy) i na Koziarzu nad Tylmanową (Zosia była tam podczas klasowej wycieczki).
2017
Maj: Wycieczka w Pasmo Brzanki
Lipiec: Wycieczka w Góry Kamienne i jedyna wieża spoza Małopolski, czyli na Ruperchtickym Spicaku
Sierpień: Wycieczka na Pogórzu Ciężkowickim do Diablego Boiska i na wieże w Bruśniku.
Wrzesień: Wycieczka na Liwocz w Paśmie Brzanki i wycieczka do Karpackiej Troi koło Jasła
Październik: wycieczka na Jaworze w Górach Grybowskich
2018
Maj: Wycieczka w Beskidzie Sądeckim na wieżę w Woli Kroguleckiej wycieczka na Eliaszówkę
Październik: Wycieczka w Beskid Sądecki, a właściwie w Góry Czerchowskie - wieża Kralova studnia na granicy Polsko-Słowackiej
2019
Marzec: wycieczka na Jamną- Pogórze Ciężkowickie - wieża widokowa przy Bacówce
Kwiecień: Wycieczka na Pogórzu Strzyżowskim do m. Głobikowa
Czerwiec: Wieża przy domu, czyli grilek w Dąbrówce Szczepanowskiej Pogórze Wiśnickie, Szpilówka w Iwkowej
poniedziałek, 17 czerwca 2019
Szpilówka- ostatnia wieża widokowa w okolicy
To miała być wycieczka inaugurująca sezon wycieczkowy 2019. Trudno jednak uznać za takową wycieczkę w czerwcu. Co prawda maj upłynął nam pod znakiem ospy, oraz zimnej aury z deszczem i powodziami. Tak to właśnie było z wycieczkami tej wiosny.
Szpilówka (lub Śpilówka) to najwyższy szczyt w Paśmie Szpilówki na Pogórzu Wiśnickim o wysokości 516 m npm leżącym pomiędzy Iwkową a Lipnicą Murowaną. Niedawno wzniesiono tam górującą nad okolicą potężną wieże widokową.
startujemy spod Bacówki
Jak zwykle towarzyszą nam w naszej wycieczce niezawodni Ania i Józef. Naszą wycieczkę rozpoczynamy od szeroko znanej bacówki Biały Jeleń. Byłem tam kilka lat temu, może nieco więcej, jeszcze w okresie z przed rodzinnym. Wówczas faktycznie była to klasyczna bacówka. Kolejna wizyta w czasie rowerowej wycieczki, już w okresie szczęśliwości małżeńskiej, pokazał kierunek rozwoju tego ośrodka. Dziś to ośrodek SPA i snobistyczny ośrodek wypoczynkowy.
Ekipa. Dodaj Zosie, która robiła zdjęcie
Kierujemy się drogą w dół w kierunku centrum Iwkowej. Pogoda sprzyja. Jest ciepło, może nawet trochę za ciepło, ale biorąc pod uwagę upały >30 st. C jakie towarzyszyły nam przez cały, miniony tydzień, to dzisiejsze 25 jest jak powiew zefirku. Droga biegnie w dół razem z biegiem potoku Bela. Po czterech kilometrach skręcamy w lewo i zaczynamy asfaltowe podejście w stronę grzbietu. Klara na moich plecach podsypia, ale przynajmniej się nie wierci i nie przerzuca środka ciężkości z prawej na lewą. Droga jest w soboty i święta zamknięta dla ruchu kołowego. Świadczy to o dużym zainteresowaniu zmotoryzowanych turystów odwiedzinami na Szpilówce.
na szlaku
Dochodzimy do ostatniego parkingu, dziś pustego. Skręcamy w lewo w leśną drogę. I dobrze, że w "leśną" po słońce grzeje, pot się leje, droga stroma, a ramiona od nosidełka bolą coraz bardziej. Wlekę się na końcu stawki. Klara gubi czapeczkę po raz drugi i znowu Ela musi zawrócić i jej poszukać. Mijamy kapliczkę, ale nie mam siły podejść bliżej, żeby ją sfotografować. W końcu docieramy na szczyt i rozkładamy się pod wiatą.
Wieża liczy 34 m wysokości i widok z niej jest rozległy
widok na wschód: od lewej Bukowiec, w głębi Machulec nad Czchowem
widok na zachód: od lewej Rogozowa, Piekarska Góra, Dominiczna Góra,
Panorama Iwkowej
Schodzimy w dół, do Bacówki na obiad. Mamy zarezerwowany stolik na g. 14. Idziemy zielonym szlakiem graniowym na zachód. Zaliczamy Piekarską Górę i krzyż powstańczy z 1864 roku. Po drodze mijają nas kilkukrotnie dwaj starsi panowie na skuterach. Widać wyraźnie, że skuter nie ma właściwości terenowych, Jeden zalicza awarie i grozi mu pchanie skutera. Szlak zbiega stromo w dół w dolinę Piekarskiego Potoku, który przebija się przełomem przez pasmo górskie pomiędzy Piekarską a Dominiczną Górą. Jeszcze dwa kilometry i ponownie meldujemy się w Bacówce na 30 minut przed rezerwacją.
krzyż powstańczy z 1864
piątek, 14 czerwca 2019
"Wycieczka" rekreacyjna do Dąbrówki Szczepanowskiej
W ostatnią niedziele wybraliśmy się pod wieżę widokową w Dąbrówce Szczepanowskiej z Anią i Józefem na grilka.
Wieża widokowa została tam oddana do użytku późną jesienią ubiegłego roku. Jest ona częścią dużego projektu realizowanego w pięciu gminach Ziemi Tarnowskiej pn "Źródlany Szlak"
Mapa "Źródlanego Szlaku"
Wg projektu (w jego przyjętej wersji w grudniu 2015) rejon wieży widokowej w Dąbrówce ma wyglądać tak
Narazie stoi wieża
Cały "Źródlany Szlak" to projekt o wartości ponad 50 mln zł, bazujący na źródłach mineralnych w gminach: Gromnik, Pleśna, Rzepiennik Strzyżewski, Zakliczyn, Ciężkowice.
Do tej pory zrealizowano takie obiekty
Stanicę rowerową w Lubince
zagospodarowanie terenu przy cmentarzu Legionistów w Łowczówku
węzeł szlaków w Łowczówku
To narazie mały fragment tego Dużego Projektu, a jego największymi obiektami mają być m.in
Skalna Baszta w rejonie rezerwatu Skamieniałe Miasto
Widoczność była słaba. Dlatego muszę powtórzyć wizytę, żeby obejrzeć Tatry.
Grilka żeśmy sobie odrobili, Klara wykonała spacer, a to jest dla niej bardzo wskazane, jako rehabilitacja ruchowa wzmacniające mięśnie nóg.
widok na pd. na dolinę Dunajca
widok na pn. Dunajec wypływa z Karpat i zaczyna swój dolny bieg po Płaskowyżu Tarnowskim
właściciel nowej, pięknej posiadłości na budowie wieży stracił na intymności. Teraz każdy na wieży zagląda mu w podwórko
towarzystwo przy kiełbaskach
Zosia pod wieżą. To boisko to tereny pod przyszłą inwestycję
Subskrybuj:
Posty (Atom)