Od rana leje, czasami "jak z cebra" a czasami świeci słońce. Czas więc na dawno zaplanowaną wycieczkę do świętego miejsca prawosławia, do Grabarki. Przy okazji odwiedzamy Siemiatycze i Drohiczyn.
Siemiatycze: historia miasta sięga połowy XVIw. Prawa miejskie nadał miastu Zygmunt August w 1542r. Największy rozwój miasto notuje w XVIIIw. i zawdzięcza je Sapiehom, w tym księżnej Annie z Sapiehów Jabłonowskiej. Księżna była osobą niezwykle oświeconą, a do jej zbiorów przyrodniczych i geologicznych przyjeżdżali najwybitniejsi ówcześni "celebryci", jak Kołłątaj, Staszic, Ignacy Krasicki. W 1863 w rejonie miasta miała miejsce największa bitwa Powstania Styczniowego, niestety przegrana przez powstańców. W XIXw. miasto przeżywa przemysłowy rozwój: cegielnie, tkalnie, kaflarnie, browar i gorzelnia, młyny, zakład skórzany, kuźnie dawały miastu bogactwo.
zespół klasztorny Misjonarzy z XVIIIw. (fot: M. Grychowiak, źródło internet)
kościół pw. Wniebowzięcia NPM z XVIIw.
cerkiew pw. Św. Św. Apostołów Piotra i Pawła z XIXw.
Dawna synagoga (obecnie Dom Kultury) i w głębi szkoła talmudyczna (obecnie szkoła zawodowa)
domy mieszkalne pamiętające czasy przedwojenne
Drohiczyn: historyczna stolica Podlasia o korzeniach sięgających XIw. Od XIIw. stolica księstwa Drohiczyńskiego. Prawa miejskie otrzymał w 1498r. z rąk Aleksandra Jagiellończyka. Miasto pełniło ważną rolę na szlakach handlowych. Od 1520 aż do rozbiorów stolica województwa Podlaskiego. Największy okres prosperity to wiek XVI. Miasto zniszczone przed potop szwedzki i późniejsze najazdy wojsk Rakoczego i Moskwy. Znaczenie handlowe zmieniło się na szkolnictwo, prowadzone przez Jezuitów i Franciszkanów. Od XIX w. rozpoczął się upadek znaczenia miasta i odsunięcie go od szlaków handlowych i likwidację szkół przez zaborcę. Obecnie to lokalne miasteczko liczące ok 2000 mieszkańców świadczące usługi dla lokalnych rolników. Ale jednocześnie jest siedzibą biskupstwa Drohiczyńskiego. Obecnie oprócz katedry są tam jeszcze dwa kościoły katolickie i jedna cerkiew prawosławna.
Kościół Franciszkanów
cerkiew pw. Św. Mikołaja
katedra św. Trójcy
kolegium jezuitów, obecnie siedziba biskupów
kościół Benedyktynek
widok z góry Zamkowej na zakole Bugu
góra Grabarka: góra położona obok wsi o tej samej nazwie w województwie podlaskim, powiecie siemiatyckim, w gminie Nurzec-Stacja. Jest najważniejszym miejscem kultu religijnego dla wyznawców prawosławia w Polsce.
Na Grabarce znajduje się utworzony w 1947 monaster żeński Świętych Marty i Marii, a także 3 klasztorne cerkwie (Przemienienia Pańskiego, Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość” i refektarzowa – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy). Główna cerkiew klasztorna (Przemienienia Pańskiego) jest jednocześnie świątynią parafialną. Monaster, cerkwie oraz dwa Domy Pielgrzyma (drewniany i murowany) tworzą osadę Grabarka-Klasztor. Na terenie osady znajduje się również prawosławny cmentarz. Na temat początku kultu istnieją różne historyczne teorie. Obecnie do świętej Iwierskiej Ikony Bogurodzicy pielgrzymują liczne pielgrzymki, które zostawiają krzyże jako materialne prośby o łaski lub wota za łaski otrzymane
wejście do cerkwi Przemienienia Pańskiego
Schody po których pielgrzymi wchodzą na kolanach
studnia cudownego źródełka u podnóża Góry